a

Layla Martínez

 

Layla Martínez, bağımsız yayınevi Antipersona’da yazar ve editör olarak çalışmaktadır. Son eseri Utopía no es una isla (Episkaia, 2020), son yüzyıllardaki ütopya fikrini ve günümüzde ütopik bir ufuk inşa etme olasılığını ele alır.

Kadınlar ve toplumsal hareketler üzerine edebiyat atölyeleri, film incelemeleri ve konuşmalar koordine etmiş ve bizzat kendisi bu konularda ders vermiştir. El Salto gazetesinde düzenli olarak yazmaktadır.

“Ev duvarlarını ve tavanlarını üzerimize kapattı, üzerimize atıldı, bizi korumak için miydi yoksa boğmak için miydi kim bilir, belki ikisi de, zaten bu dört duvar arasında ikisi birbirinden pek farklı değil.” – Tahta Kurdu kitabından.Yan Pasaj Yayınevi olarak okumanın, öğrenmenin, araştırmanın, farklı kitap dünyalarında farklı karakterlerle tanışmanın önemini ve büyüsünü çok iyi biliyoruz. Kitabın insana, dolayısıyla dünyaya kattıklarının farkındayız. Kitabın ona cevabı bilmediğinde bilgi, karanlıkta kaldığında ışık, bunaldığında sığınak, rutinden sıkıldığında macera, kaybolduğunda pusula, sınırlara çarptığında ufuk ya da en azından yalnız kaldığında dost, sevgili olduğunu çok iyi biliyoruz.
Şimdi sizi bu büyülü dünya ile baş başa bırakma vakti…
Keyifli okumalar dileriz.