a
 

Artık Değişmenin Zamanı Geldi

Sahip olduğumuz onca şeye rağmen çoğu zaman tatminsiz, mutsuz, kaygılı, öfkeli, tahammülsüz, yoğun, yorgun, telaşlı, pişman… velhasıl geçmişle gelecek arasına sıkışıp içinde yaşadığımız anı kaçıran ve her gün giderek kalabalıklaşan kocaman bir insan topluluğuyuz.

Her sabah, geçmişin keşkeleriyle bilinmeyen bir geleceğin kaygılarını üst üste ekleyerek oluşturduğumuz ağır yükü sırtımıza geçirip yeni günü karşılıyor, o ağırlığın altında ezildikçe yükü taşımakta zorlanıyor, zorlandıkça da mutsuzluğun sınırlarına itiliyoruz. Durup düşünmeye, soluk almaya vaktimiz yok... Çünkü önceliklerimiz ve yetişmemiz gereken bir hayat var. Peki gerçekten var mı? Biz olmasak da bir şeyler devam edemez mi? Önceliklerimiz gerçekten önceliğimiz olmaya değen şeyler mi yoksa onları gözümüzde devleştirip önceliğimiz olduğuna inanan bizler miyiz? En son ne zaman kendimize vakit ayırdık? En son ne zaman gerçekten yaşadığımızı hissettik? Ne zaman gerçekten kendimizle yüzleştik? Hayata yetiştiğimizi zannederken aslında kaçırdığımız şeyin hayatın tam da kendisi olduğunun ve özünde kendimizin esiri olduğumuzun ne kadar farkındayız? Elbette hayat her daim toz pembe değil, ancak yine de ufak dokunuşlarla bizi mutsuz eden şeyleri değiştirmek bizim elimizde. Nasıl mı? Çok basit: SEÇEREK!

Basit seçimlerle bakış açımızı genişleterek, düşüncelerimiz üzerinde kontrol sağlayarak, kendimizi daha iyi tanıyıp isteklerimizi kavrayarak ve en önemlisi kendimizle yüzleşerek bu kasvet zincirini kırabiliriz. Unutmayın: "Hayat seçimlerden ibarettir."

Maud Ankaoua'nın kaleminden Bugün Kalan Hayatımın İlk Günü kitabının ana karakteri Maëlle de bizden biri. Bu kitap, içinde yaşadığımız çağda hemen hemen hepimizin yaşadığı bu döngüyü kırmaya yardımcı olabilecek ve kişinin kendini gerçekleştirmesi için ufak dokunuşlarla değişimi tetikleyebilecek o nefis eserlerden biri. Okunca yalnız olmadığınızı ve tüm bu sorunların çözümleri olduğunu anlayacaksınız.

“Öyleyse sen de değişime hazırsın, çünkü değişim hayatımızın değişmesini istediğimiz an başlar. Bir kere kendi kendimizi bir hapishaneye kapattığımızın ve bu hapishaneden kurtulabileceğimizin bilincine vardıktan sonra artık tek ihtiyacımız olan şey, anahtarı bulmaktır."

 

KİTABI KEŞFETMEK İÇİN TIKLAYIN
 


Yan Pasaj Yayınevi olarak okumanın, öğrenmenin, araştırmanın, farklı kitap dünyalarında farklı karakterlerle tanışmanın önemini ve büyüsünü çok iyi biliyoruz. Kitabın insana, dolayısıyla dünyaya kattıklarının farkındayız. Kitabın ona cevabı bilmediğinde bilgi, karanlıkta kaldığında ışık, bunaldığında sığınak, rutinden sıkıldığında macera, kaybolduğunda pusula, sınırlara çarptığında ufuk ya da en azından yalnız kaldığında dost, sevgili olduğunu çok iyi biliyoruz.
Şimdi sizi bu büyülü dünya ile baş başa bırakma vakti…
Keyifli okumalar dileriz.